Razstava fotografij priznanega mariborskega fotografa in dolgoletnega Večerovega fotoreporterja.

Otvoritev: v torek, 28. maja 2024, ob 19.00 uri.

Kustosinja: Maja Modrinjak

 Razstava bo na ogled do 13. julija 2024, lepo vabljeni!

 

Dragiša Modrinjak

Dragiša Modrinjak je bil rojen 8. 10. 1935 v Velikem Gradištu v Srbiji. Od tam se je družina preselila na Ptuj, kjer se je kot mladenič pri mojstru Langerholcu izšolal za fotografa, opravil strokovno šolo in pomočniški izpit v Ljubljani, v Mariboru pa zaključni izpit na temo Razvoj fotografije in prvi posnetki Maribora.

Po odsluženi vojaščini se je leta 1958 zaposlil pri ČGP Večer, kjer je foto-reportersko fotografijo dvignil na visoko raven, saj ni izpolnjeval le kriterijev dokumentarnosti, marveč tudi kriterije umetniške fotografije. Skozi čas raznovrstnih sprememb je ostajal zvest Večerov fotoreporter do upokojitve leta 1993. Leta 1995 ga je časopis Delo povabil k sodelovanju kot zunanjega dopisnika v Mariboru, kjer je pogodbeno sodeloval do konca leta 2004. Kot  član Fotokluba Maribor se je predstavil na razstavi Fotografija mariborskega kroga leta 1971 v Mariboru. Razstava predstavlja posebni mejnik v umetniškem fotografskem ustvarjanju. Od 1968 do 1973 je bil predsednik Fotokluba, kasneje je postal častni član. Leta 1972 je postal predsednik Sekcije foto in filmskih reporterjev pri Društvu novinarjev Slovenije. Leta 1973 je prejel naziv mojster fotografije Foto zveze Jugoslavije EFIAP (Excellence FIAP), 1975 pa mednarodne zveze za fotografsko umetnost (FIAP). Sodeloval je na številnih razstavah doma in v tujini, bil član žirij na klubskih razstavah na območju nekdanje Jugoslavije in v tujini.

Pomembna je njegova gledališka fotografija, s katero je postavil nove kriterije dela.  Dramo in balet SNG Maribor je dokumentiral od 1965 do 1985. Leta 1969 je izšel koledar Obrazi igralcev s fotografijami baletnega in igralskega ansambla, ki je bil prvi takšen koledar v Sloveniji. Bil je dolgoletni urednik gledališkega lista SNG Maribor.

Njegov fotografski opus zajema portretno, krajinsko, karikaturno oz. humoristično, socialno, žanrsko, etnografsko motiviko, dokumentiranje katastrof potresov in poplav tudi modno, reklamno motiviko. Zlasti športna fotografija mu je prinesla mnoge nagrade in priznanja doma in širom sveta. Izstopajo tiste iz motokrosa, speedwaya, smučarskih tekem, pokala za Zlato lisico, smučarskih skokov v Planici, tekem v judu, boksu, nogometu…

Ukvarjal se je s foto grafiko in fotomontažo, eksperimentiral z računalniško generirano montažo. Poleg črno-bele fotografije je ustvarjal tudi barvne diapozitive, kasneje digitalno fotografijo. Pisal je o fotografiji, objavljal članke v številnih revijah, prispevke v razstavnih katalogih, opremil več knjig in drugih publikacij. Bil je mentor fotografskih delavnic. Vodil je galerijo Metka v Mariboru. Sodeloval je pri pripravi in izvedbi več razstav.

V 60. je začel zbirati stare in starinske fotoaparate in vsakovrstno fotografsko opremo ter stare fotografije. Zbirka zajema več tisoč kosov, za katere je skrbel, jih restavriral, katalogiziral in si več kot desetletje prizadeval za pridobitev fotografskega muzeja v Mariboru. Njegov fotografski opus zajema nekaj tisoč posnetkov. Za svoje delo je prejel vrsto pohval, priznanj, odličij in nagrad doma in na vseh koncih sveta. Modrinjakova fotografija je zapisana dokumentiranju neponovljivosti trenutka, dinamiki dogajanja in brezčasnosti sporočila, v njegovem umetniškem načinu, s prefinjenim občutkom in svojstvenim pogledom.

Dragiša Modrinjak je bil eden najprepoznavnejših mariborskih fotografov. V obsežnem opusu svojih
raznovrstnih tematik je kot zaljubljenec v domači Maribor ostal pomemben kronist tega mesta.

Vse pravice pridržane ©