Zaradi ukrepov vlade za zajezitev širjenja virusa Covid 19, je Fotogalerija Galerija Stolp do nadaljnega zaprta. Razstava bo na ogled takoj, ko bodo prostili ukrepi. 

 

Jošt Dolinšek, Klemen Skubic, Nina Sotelšek

Naslov razstave: Limen

 

Avtorje razstave je v skupni projekt zdužil podoben pristop k fotografskemu mediju. Iz svojih arhivov so prispevali fotografije, ki reflektirajo njihovo osebno izpovednost; doživljanje ožjega bivanjskega okolja, odtujenost, ki jo zaznavajo v družbi, razmerje med sublimnim in banalnim v javnem prostoru ter ponovno odkrivanje narave in njenih procesov. Vsebine, ki avtorje zanimajo, so se z epidemijo intenzivirale. Tako kot ostali svet so se znašli v »prostoru« tranzicije, tako osebne, kot kolektivne. Zato jim je blizu ideja koncepta liminalnosti[1], ki se v današnjem času kaže kot družbena transformacija v t.i. novo normalnost.

Fotografije treh avtorjev se med seboj prepletajo v težnji prikazovanja vzdušja, ki se preko vizualnega prevaja v občutenja tujosti. Gledalcu vsebino samo nakažejo z metaforami zakodiranimi v vizualne podobe in namenoma puščajo odprto pot za interpretacijo. Postavitev razstave se bere skozi fragmentirane prizore iz narave ali urbanega okolja, kjer se človek pojavi zgoj redko. Če pa se, razberemo njegovo prezenco v objektih, ki jih je ustvaril in sledeh, ki jih je pustil za sabo. Avtorji so se poigravali s pojmi spreminjanja, prehajanja in momenti negotovosti, ki se lahko navezujejo na različne situacije (selitev v novo okolje, prihod prej neznanega človeka, smrt bližnjega, pandemija, itd.) s katerimi se v življenju nemalokrat srečamo.

Jošt Dolinšek (1997, Ljubljana) je vizualni umetnik, osredotočen na avtorsko fotografijo. Leta 2020 je diplomiral iz psihologije na Univerzi v Ljubljani. Dela predvsem na dolgoročnih projektih, v katerih raziskuje vidno doživljanje okolice in odnos do nje. Zanimajo ga raznovrstni pristopi k fotografiji, ki jo združuje tudi z drugimi umetniškimi praksami (zvok, instalacija). Leta 2018 je kot del projekta Če bi Slovenija bila pod vodstvom Klavdija Slubana izdal istoimensko publikacijo. Lansko leto je bil izbran v 3. cikel evropske platforme za sodobno fotografijo Parallel. Svoja dela je med drugim razstavljal na Landskrona Foto festivalu (Švedska), v Centru za sodobno fotografijo Roberta Cape v Budimpešti in na Voies-off festivalu v Arlesu.

Klemen Skubic (1982, Ljubljana) je fotografsko znanje pridobival na različnih delavnicah ter seminarjih klasične fotografije in fotografskih postopkov. Doslej je ustvaril več zaključenih fotografskih sklopov: Bharat, Koline, Zima, Boksar, Hunt in Nest ter jih predstavil na več skupinskih in samostojnih razstavah. V njegovih delih je čutiti prevpraševanje minljivosti, ustroja časa in kako se ta prek preteklosti odraža v sedanjih občutkih. Živi in ustvarja v Ljubljani.

Nina Sotelšek (1982, Brežice) je leta 2001 zaključila šolanje na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer fotografija v Ljubljani, leta 2010 pa je diplomirala na Oddelku za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Njeno delovanje v polju avtorske fotografije zaznamuje beleženje prostorov oziroma krajev in se navezuje na daljše bivanje ali ciklično vračanje na določene lokacije. Fotografije zbira kot fragmente in jih počasi sestavlja v zaključene celote (Stardust, Swimming in Circles). Loteva se tudi konceptualno zastavljenih projektov (47 kilometrov slovenske obale, Headlines, Kje sem, ko spim?). Njeno delo je bilo predstavljeno na fotografskih festivalih v Arlesu (Francija) in Mariboru ter na samostojnih in skupinskih razstavah; med drugim v Umetnostni galeriji Maribor, Fotogaleriji Stolp, na Gradu Rajhenburg in v Atriju ZRC. Živi in dela v Volčjeh.

 

____________________________________________________________________

[1] Ta se lahko razlaga znotraj različnih znanstvenih ved (geografije, psihologije, antropologije, sociologije in drugih) in religij, vendar se v grobem navezuje na prostore, območja in časove prehajanja, spreminjanja, tranzicije ali stanja med normo in drugostjo. Idejo liminalega prostora je zasnoval Arnold Van Gennep (1909) in z njo skušal pojasniti trojno strukturo neke družbene skupine, ki prehaja skozi fazo ločitve na eni strani in vključitve v novo skupinsko ogrodje na drugi strani. Vmes je faza oz. območje negotovosti, prehod, brez kakršnega koli določenega okvira.